Euroinstal Timisoara - Bulevardul 16 Decembrie 1989

O noua surpriza... pe semicerc

acum 1 deceniu si 5 luni
1128

Victoria obtinuta de handbalistii echipei Politehnica Timisoara in urma cu o saptamana, la Odorheiu Secuiesc, nu a fost un simplu accident, asa cum au insinuat unii. Sambata, elevii antrenorilor Nedeljko Vuckovic si Adrian Panait au furnizat o noua surpriza, terminand la egalitate (scor 30-30) meciul disputat la Roman, in compania formatiei Stiinta Bacau.
Alb-violetii s-au aparat din nou bine, insa au pacatuit in atac, unde au iesit la iveala o serie de greseli individuale. Condusi la pauza cu un gol (15-16), timisorenii nu si-au pierdut increderea construind cu rabdare fiecare atac. Egalarea de final au obtinut-o chiar in ultimele secunde, cand Radu David a avut inspiratia de a-l invinge pe portarul advers.
Daca Vass Zoltan a avut o contributie majora la acest rezultat, cu cele 15 interventii salvatoare, in atac Alex Simicu cu greu a putut fi anihilat de bacauani. Internationalul nostru a reusit 8 goluri.
Dupa opt etape, Poli ocupa locul 9 in clasamentul Ligii Nationale de handbal masculin, cu 7 puncte, si asteapta acum vizita formatiei Universitatea Cluj, pe care o va intalni sambata viitoare.
La numai trei zile dupa confruntarea din sferturile de finala ale Cupei Romaniei la baschet masculin, BCM Elba Timisoara si BC Mures Targu-Mures s-au aflat din nou in postura de adversare, de aceasta data in capitala Banatului, intr-un meci contand pentru etapa a noua a Diviziei A.
Infrangerea suferita miercuri i-a pus in garda pe Dragan Petricevic si baietii sai. Totusi, lipsa de concentrare din final era sa-i coste pe vicecampioni, care s-au impus cu destule emotii, scor 89-89. Primele 30 de minute au fost dominate clar de amfitrioni (23-18, 25-15, 21-18), in vreme ce oaspetii au avut o rabufnire de orgoliu in ultimul sfert (20-35).
Cu cinci victorii si patru infrangeri, Elba se afla pe pozitia a sasea in campionat, cu 14 puncte.