Euroinstal Timisoara - Bulevardul 16 Decembrie 1989

Primul titlu de campion pentru Pascota in 2010

acum 1 deceniu si 6 luni
727

Ionel Pascota a cucerit titlul de campion national la clasa 1000 Superbike, cu o etapa inaintea incheierii sezonului. Pilotul Motoclubului Pascota Racing Team Giroc s-a impus in cursa de la Slovakiaring, devansandu-i pe Ionut Mistode si Bogdan Vrajitoru.
Penultima etapa a Campionatului National de motociclism viteza pe circuit i-au dat si ceva batai de cap pilotului timisorean. La clasa 600 Supersport, acesta a ocupat doar locul doi, in urma lui Mircea Vrajitoru. "Au existat cateva probleme tehnice in timpul cursei, nepermitand motocicletei sa functioneze la parametri optimi, dar intr-un final am reusit a ma clasa pe pozitia a doua, fiind inca in carti pentru a castiga titlul de campion national si la aceasta clasa", a precizat Pascota.
In continuare, acesta se va pregati pentru etapele de Motociclism Viteza pe Aeroport, care vor avea loc la Caransebes, la sfaristul lunii iulie si inceputul lunii august, unde ar putea obtine inca doua trofee de campion, la Supersport si Superbike.