Euroinstal Timisoara - instalatii sanitare, centrale termice, cazane lemne

Punct muncit la Ploiesti! Se putea insa chiar mai bine

acum 9 ani si 6 luni
655

Petrolul Ploiești a terminat la egalitate cu ACS Poli Timișoara, scor 1-1 (0-0), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 13-a a Ligii I de fotbal, ultima a turului. Trupa banateana a facut o partida buna si cu putina sansa putea sa vina acasa chiar cu toate cele 3 puncte...
Oaspeții au deschis scorul prin spaniolul Fernando Llorente (69), cu un șut din marginea careului, dar Petrolul a restabilit egalitatea trei minute mai târziu, tot printr-un fotbalist spaniol, Fernando Velasco Salazar (72), în urma unei faze confuze în careul bănățenilor. Poli a avut și o bară, prin același Llorente (56).
O fază controversată s-a petrecut în minutul 85, când atacantul Robert Elek (Poli) a tras la poartă, iar portarul Pecanha a respins, nefiind clar dacă balonul a depășit sau nu linia porții. Mai mult, acelasi Elek a fost faultat in careul gazdelor, dar Alexandru Tudor nu a vazut nimic neregulamentar, desi infractiunea a fost evidenta.
Petrolul încheie turul pe ultimul loc, având o singură victorie (etapa a 7-a). Ploieștenii au obținut doar două puncte în ultimele șase meciuri.
Poli este neînvinsă cu antrenorul Florin Marin la cârmă, având două victorii și trei egaluri în ultimele cinci partide din Liga I.