Euroinstal - Aeroterme si convectoare, Aparate de aer conditionat, Boilere, Calorifere, Cazane, Centrale termice, Panouri radiante, Panouri solare, Pompe de apă, hidrofoare, Pompe de caldura, Radiatoare, Sobe si seminee, Termostate, Tevi si robineti, Ventilatoare

Rugbystii timisoreni au acces in semifinalele CEC

acum 1 deceniu si 5 luni
848

Campioana Europei Centrale in sezonul trecut, Rugby Club Municipal Timisoara continua cursa pentru apararea trofeului. Gratie succesului obtinut duminica pe terenul cehilor de la Dragon Brno, scor 17-0, elevii antrenorului Cosmin Cioriciu si-au asigurat prezenta in semifinalele competitiei, faza in care vor juca impotriva formatiei Batai Bulldogok, din Ungaria.
Doar 8 minute au rezistat cehii in fata tavalugului banatean. Florin Fantanaru a deschis scorul, dintr-o lovitura de pedeapsa. Tot el a transformat apoi eseul reusit de Laurentiu Tanase, zece minute mai tarziu. Astfel prima repriza s-a incheiat cu scorul de 10-0 in favoarea timisorenilor.
Dupa pauza, Marian Marin si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, culcand balonul in terenul de tinta advers in minutul 47, pentru ca acelasi Fantanaru sa transforme cu precizie, stabilind rezultatul final: 17-0.
RCM a terminat partida cu un jucator in minus, Marin fiind eliminat de pe teren in minutele de prelungiri, pentru un gest nesportiv. El va absenta astfel de la semifinala cu maghiarii de la Batai Bulldogok, programata pe data de 25 aprilie, cel mai probabil la Szeged. Vecinii din vest si-au asigurat prezenta in penultimul act in urma excluderii din competitie a echipei CSU Aurel Vlaicu Arad, din cauza unor probleme organizatorice.
In cealalta semifinala se vor confrunta echipele CSM Stiinta Baia Mare, nimeni alta decat campioana Romaniei, si RC Ricany, din Cehia. Finala competitiei se va disputa la Budapesta, in 5 iunie.
In acest sezon, RCM Timisoara a mai obtinut trei victorii in Cupa Europei Centrale: 43-0 cu Dunarea Viena (acasa), 38-5 cu Vitezek (deplasare) si 42-16 cu CSU Aurel Vlaicu Arad (deplasare).