ASA NST Timisoara - Produse si echipamente de protectie, Papetarie, Produse de curatenie, Produse food si non food, Etichete

Rugbystii timisoreni s-au impus la Viena

acum 1 deceniu si 5 luni
774

Rugby Club Municipal Timisoara a debutat cu succes in cel de al treilea sezon de Liga Europei Centrale si de Est. Banatenii au castigat cu scorul de 38-6 in fieful echipei Donau Viena si s-au instalat confortabil in pozitia de lider a clasamentului grupei din care mai fac parte maghiarii de la Battai Bulldogok si campioana Cehiei, Dragon Brno.
Dupa ce au terminat pe locul sase in campionatul intern, obtinand o victorie de orgoliu in fata rivalilor din Arad, baietii antrenorului Cosmin Cioriciu au sustinut in capitala Austriei primul meci din actuala editie a Ligii Europei Centrale si de Est, competitie pe care au castigat-o in 2009 si au disputat finala anul acesta.
Cum era de asteptat, banatenii s-au impus fara emotii, insa dupa o prima repriza destul de echilibrata, scorul pauzei fiind 10-6 in favoarea RCM-ului. Studentii au marcat in total sase eseuri, prin Capatana (2), Zaiba, Panzaru, Bacalu si Stamatin, patru dintre acestea fiind transformate de Marin.
Urmatorul meci al timisorenilor in aceasta competitie este programat tot in deplasare, pe terenul campioanei Ungariei, Battai Bulldogok.