Timisoara

Salonul premiatilor UAPT 2015

Detalii expozitie

Categorie
Expozitii
Modificat
acum 7 ani si 6 luni
Vizualizari
1354

Reprezentari

DataOraLocatie
Joi 17 martie 2016 - Miercuri 30 martie 2016

Voteaza & Distribuie

Prezentare expozitie

SALONUL PREMIAŢILOR UAPT, 2015
ediţia a 4-a, Galeria Helios, Timişoara (17 martie – 30 martie 2016)

Organizat de Uniunea Artiştilor Plastici - filiala Timişoara, SALONUL PREMIAŢILOR UAPT, celebrează performanţele artiştilor vizuali profesionişti timişoreni (membrii sau ne-membrii ai filialei) pe anul 2015, cu dorinţa reflectării evoluţiei şi imaginii generale a artei vizuale din Timişoara în rândul breslei, în egală măsură şi publicului larg.

UAPT UREAZĂ FELICITĂRI TUTUROR EXPOZANŢILOR!
.................................................................................................

RODICA BANCIU REGEP
PREMIUL PRO CULTURA TIMISIENSIS, secţiunea Laureaţi – Consiliului Judeţean Timiş, ediţia a 14-a, Timişoara, România

CĂLIN BELOESCU
DIPLOMĂ DE EXCELENȚĂ PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE – GALA PREMIILOR DE EXCELENȚĂ – Consiliul Local al Municipiului Timișoara și Primăria Timișoara, România

NATALIA BICA
PREMIU PENTRU TINERET – Salonul Anual al Artelor Vizuale UAPT, ediţia a 85-a, Timişoara, România
PREMIUL I pentru categoria fotografie-instalație – Bienala Internațională de Fotografie Miniaturală With&Without, Timișoara, România

SORIN BIJAN
PREMIUL PRIMUS INTER PARES – Salonul Anual al Artelor Vizuale UAPT, ediţia a 85-a, Timişoara, România

VIORICA BOCIOC
MENTIUNE DE ONOARE – Concurs Internacional de Ceràmica de L’Alcora, 35 CICA 2015, Spania

COSTIN BRĂTEANU
MARELE PREMIU – Simpozionul Internațional de creație Barwy Roztocza, ediția a 9-a, 2015, Tomazsów Lubelski, Polonia

DANIELA CONSTANTIN
PREMIUL PENTRU EXCELENȚĂ – Salonul Național de Pictură, ed. a 3-a, Uniunea Artiștilor Plastici din România, București

VIOREL COSOR
DIPLOMĂ DE EXCELENȚĂ PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE – GALA PREMIILOR DE EXCELENȚĂ – Consiliul Local al Municipiului Timișoara și Primăria Timișoara, România

IANCU DAVID
PREMIU PENTRU TINERET – Salonul Anual al Artelor Vizuale UAPT, ediţia a 85-a, Timişoara, România

DORINA LAURA DUDULEANU
PREMIUL I pentru categoria fotografie-instalație – Bienala Internațională de Fotografie Miniaturală With&Without, Timișoara, România

SUZANA FÂNTÂNARIU
PREMIUL MINISTERULUI CULTURII CHIȘINĂU - Bienala internațională de Gravură, Chisinau, Republica Moldova
PREMIUL I GRAFICĂ – Bienala de artă Plastică „Lascăr Vorel”, Piatra Neamț, România

AMALIA MARIA GAIȚĂ
PREMIU PENTRU TINERET – Salonul Anual al Artelor Vizuale UAPT, ediţia a 85-a, Timişoara, România

IULIAN AUGUSTIN IFTODIU
PREMIU PENTRU TINERET – Salonul Anual al Artelor Vizuale UAPT, ediţia a 85-a, Timişoara, România

SORINA JECZA
PREMIUL PENTRU ANTREPRENORIAT CULTURAL – Gala premiilor AFCN 2015, București România

ȘTEFAN KELEMEN
PREMIU SPECIAL, primit din partea Galeriile Andreas, în cadrul Salonului Anual al Artelor Vizuale UAPT, ediţia a 85-a, Timişoara, România

ADRIANA LUCACIU
PREMIUL PENTRU GRAFICĂ – Bienala Națională de Artă Contemporană „Aegyssus”, ed. a 2-a, Tulcea, România

GEORGETA MEDINSKI
DIPLOMĂ DE EXCELENȚĂ PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE – GALA PREMIILOR DE EXCELENȚĂ – Consiliul Local al Municipiului Timișoara și Primăria Timișoara, România

LINDA SASKIA MENCZEL
DIPLOMĂ DE EXCELENȚĂ PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE – GALA PREMIILOR DE EXCELENȚĂ – Consiliul Local al Municipiului Timișoara și Primăria Timișoara, România

SILVIA MOLDOVAN
PREMIU primit din partea Agenţiei de Turism Ultramarin, în cadrul Salonului Anual al Artelor Vizuale UAPT, ediţia a 85-a, Timişoara, România

CORINA NANI
PREMIUL PENTRU ARTĂ ÎN SPAȚIUL PUBLIC – Uniunea Artiștilor Plastici din România, București, 2014 (premiul a fost comunicat și acordat în anul 2015)

SORIN NICODIM
DIPLOMĂ DE EXCELENȚĂ PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE – GALA PREMIILOR DE EXCELENȚĂ – Consiliul Local al Municipiului Timișoara și Primăria Timișoara, România
DIPLOMĂ DE EXCELENȚĂ – Bienala Internațională de Artă Meeting Point, Arad, România

ILEANA PINTILIE
PREMIUL PENTRU CRITICĂ – Uniunea Artiștilor Plastici din România, București, 2014 (premiul a fost comunicat și acordat în anul 2015)

REMUS ROTARU
DIPLOMĂ DE EXCELENȚĂ PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE – GALA PREMIILOR DE EXCELENȚĂ – Consiliul Local al Municipiului Timișoara și Primăria Timișoara, România

CRISTIAN SIDA
PREMIUL PENTRU EXCELENȚĂ – Salonul Național de Pictură, ed. a 3-a, Uniunea Artiștilor Plastici din România, București

RODICA STRUGARU
DIPLOMA DE MERIT – Concursul international de Creatie plastico- lirica “Eminesciana”, iasși, România

TORONY EDITH
PREMIUL PRO CULTURA TIMISIENSIS, secţiunea Certitudini – din partea Consiliului Judeţean Timiş, ediţia a 14-a, Timişoara, România

ANA MARIA VARGA (PATAKI)
PREMIU PENTRU TINERET – Salonul Anual al Artelor Vizuale UAPT, ediţia a 85-a, Timişoara, România