Claudia Nastacă - organizator de cursuri din Timisoara pentru copii, ateliere pentru copii

Victorie de palmares la Zagreb

acum 1 deceniu si 6 luni
849

Ultima etapa din faza grupelor Europa League a adus prima si totodata singura victorie pentru FC Timisoara in actuala campanie continentala. Echipa antrenata de Ioan Ovidiu Sabau s-a impus cu 2-1 pe terenul formatiei Dinamo Zagreb si a incheiat astfel competitia pe locul 4, cu un total de 5 puncte. Toate cele trei goluri in partida de pe Maksimir Stadion au fost marcate de fotbalistii banateni, Bucur (min. 67) si Goga (min. 84) in contul Timisoarei, respectiv Scutaru (min. 80), in propria poarta. Galerie foto:
Vicecampioana Romaniei din sezonul trecut avea de luat o revansa in fata croatilor, dupa umilinta suferita in mansa tur, cand a pierdut in fata propriilor sustinatori cu un categoric 0-3. Incidentele provocate atunci de ultrasii din Zagreb au facut ca revansa sa se dispute fara spectatori.
Desi au intampinat unele probleme din cauza frigului, temperatura coborand la ora meciului sub -10 grade, Alexa si colegii sai s-au descurcat mai bine decat adversarii. Dupa o prima repriza fara gol, dar cu destule ocazii la ambele porti, Gigel Bucur a deschis scorul in minutul 67, cu un sut din careu la care Butina nu a avut timp de reactie. Mingea a ajuns cu destula sansa la golgheterul banatenilor, dupa ce Scutaru a trimis defectuos.
Acelasi Scutaru avea sa le ofere gazdelor un gol cadou 13 minute mai tarziu, cand a reluat in propria poarta, spre disperarea lui Taborta, care isi salvase echipa din cateva situatii limita. Introdus pe teren in locul lui Curtean, Dorin Goga a readus Timisoara in avantaj cu cinci minute inainte de final.
In cealalta confruntare a grupei A, Anderlecht Bruxelles a castigat cu 3-1 in fieful lui Ajax Amsterdam, asigurandu-si prima pozitie in clasament, cu 11 puncte, la fel cat au obtinut si olandezii. Locul 3 a revenit lui Dinamo Zagreb (6 puncte), in vreme ce FC Timisoara a incheiat ultima, cu un punct mai putin.
Contabilizand insa si cele doua tururi preliminare disputate in Liga Campionilor, gruparea banateana a totalizat in acest sezon european 8 puncte, performanta care ii va imbunatati coeficientul UEFA, conferindu-i pe viitor un statut mai bun in momentul stabilirii urnelor valorice. Galerie foto: