Euroinstal Timisoara - Bulevardul 16 Decembrie 1989

Victorie dupa 12 ani

acum 1 deceniu si 5 luni
900

Fotbalistii timisoreni au invins pe Dinamo Bucuresti in campionat, dupa o pauza de 12 ani. Elevii lui Ioan Ovidiu Sabau s-au impus cu scorul de 2-0 pe arena "Dan Paltinisanu", ambele goluri fiind marcate de atacantul Gigel Bucur, in repriza a doua. Pe final, o ceata densa a invaluit terenul, iar oaspetii au ratat un penalty, prin Marius Niculae. Galerie foto:
Participarea modesta din Europa League a fost imediat uitata de suporterii vicecampioanei Romaniei, dupa acest rezultat asteptat mai bine de un deceniu. Purtat pe brate, capitanul Dan Alexa a sarbatorit la final alaturi de fanii banateni ca si cum s-ar fi castigat titlul, nu doar un simplu meci de campionat. Adevaratul erou a fost insa Gigel Bucur, care a dat dovada de maxima inspiratie in fata portii adverse, declansand astfel isteria in tribune.
Din pacate nu toata lumea a inteles sa-si manifeste bucuria intr-un mod civilizat, existand unele incidente intre asa numitii ultrasi si jandarmi. S-au aruncat din nou torte aprinse pe teren, spre marea nemultumire a conducerii clubului, care probabil va avea de suportat consecintele. Totul sub privirile selectionerului Razvan Lucescu, aflat la masa presei, alaturi de profesorul Jackie Ionescu.
In debutu confruntarii de la Timisoara s-a tinut un moment de reculegere in memoria fostului jucator si conducator al Politehnicii, Stelian Anghel, care a incetat din viata luni dimineata, la varsta de 57 de ani, dupa o lunga suferinta.
In urma acestei victorii, FC Timisoara a urcat pana pe locul 3 in clasamentul Ligii I, la un punct de Rapid si trei de surprinzatorul lider, FC Vaslui. Galerie foto: