RCM Timişoara a invins Farul, intr-un meci special disputat pe nocturna stadionului Dan Paltinişanu

acum 1 deceniu si 2 saptamani
949

Rugby de calitate într-o atmosferă specuală pe cel mai mare stadion din Vestul ţării. Campioana RCM UV Timișoara a învins pe RCJ Farul Constanța cu scorul de 35-13 (27-6), joi seara, pe stadionul ''Dan Păltinișanu'', într-un meci din etapa a 4-a a SuperLigii CEC Bank și a obținut și punctul bonus ofensiv.
Pentru bănățeni a fost primul succes pe teren propriu în acest sezon, după ce pierduseră meciul de debut cu Știința Baia Mare (etapa a doua).
Deși oaspeții au fost cei care au deschis scorul, prin Florin Vlaicu (lovitură de pedeapsă), echipa gazdă a dominat jocul și a reușit trei eseuri în prima repriză, scorul la pauză fiind de 27-6. RCM Timișoara a mai marcat un eseu și după pauză, câștigând în final cu 35-13.
Punctele echipei timișorene au fost reușite de Viliami Tu'akalau Moala, Paula Kinikilau, Stephen Shennan, Cătălin Fercu — eseuri, Vali Calafeteanu — 3 lovituri de pedeapsă și 3 transformări. Pentru Farul, Onal Agiacai a marcat un eseu, iar Florin Vlaicu a contribuit cu două lovituri de pedeapsă și o transformare.
În următoarea etapa RCM Timișoara se va deplasa la București pentru partida cu CSM Olimpia, în timp ce Farul va avea de înfruntat din nou un adversar dificil, primind vizita celor de la Știința Baia Mare. Steaua va sta.